Las Fallas - Święto Ognia

01:47

W wielkim skrócie: Las Fallas to pogańskie święto z domieszką kultu maryjnego (sic!) plus wybuchy petard i puszczanie z ogniem  figur z papieru i wosku przygotowywanych przez kilka miesięcy specjalnie na tę okazję. Dorzućmy do tego setki księżniczek (Falleras), czyli kobiet ubranych w tradycyjne stroje typowe dla regionu Walencji oraz wielką fiestę na ulicach. Ta mieszkanka to doskonały przepis na jedną z najciekawszych i  największych imprez w Hiszpanii. 

Skąd się wzięły tak huczne Las Fallas? 

Hiszpanie z natury lubią imprezy i głośne świętowanie, zatem i zwykłe palenie niezużytego drewna przez cieśli w wiekach ciemnych rozrosło się do wielkiej fiesty.  Podobno to palenie drewna, a potem kukieł miało być dziękczynnym gestem wobec patrona Walencji, świętego Józefa (a może to tylko pretekst z religią w tle, by mieć czas na zabawę?).Co zobaczymy podczas Las Fallas? Falla 

gigantyczne figury z papieru i wosku przedstawiające postaci z bajek bądź stanowiące karykatury współczesnych osób (polityków, piłkarzy, celebrytów). Często kukły przedstawiają po prostu dziwne i śmieszne pomysły ich twórców:


Falla (Casal faller) 

- wspólnota (najczęściej dzielnica miasta bądź wyszczególniona część miejscowości). W ciągu całego roku
osoby należące do danej falla płacą składki, które przeznaczone są na organizację Las Fallas: postawienie namiotu z poczęstunkiem (przeważnie paella), opłacenie muzyków i DJ-a oraz wykonanie projektu i figury, która będzie reprezentować daną wspólnotę i stanie do walki w konkursie o najpiękniejszą i najciekawszą falla.
Ponadto każde stowarzyszenie wybiera swoich przedstawicieli  i przedstawicielki (fallery) do uroczystego pochodu podczas Święta Ognia, a także grupę pirotechników do przeprowadzenia Masclety na Plaza del Ayuntamieno bądź na właściwej ulicy/dzielnicy.

Namioty poszczególnych stowarzyszeń można zobaczyć na ulicach Walencji głównie przy falla (figurze z papieru) oraz sceny, na której wieczorem DJ gra muzykę i można tańczyć do białego rana na imprezie zwanej verbeną.

Casal faller - namiot, miejsce na paelle, verbena


Fallera 

oznacza dziewczynę, która przynależy do danego stowarzyszenia - casal faller. Podczas Las Fallas wielokrotnie możemy zobaczyć pochody poszczególnych wspólnot, a najbardziej w oczy rzucają się oczywiście kobiety ubrane jak księżniczki (nawet małe dziewczynki). Męskie stroje nie są już tak spektakularne. Pragnę dodać, że ów strój 'księżniczki' waży około 20 kilogramów (wiem, bo sama w podobną suknię się ubrałam latem), co nie było zbyt dobrym pomysłem w czasie upału...


Falleras - zdj. z Wikipedia.pl

Las Fallas - FallerasCharanga/xaranga 

grupa muzyków bądź cała orkiestra towarzysząca w pochodzie Fallerom. Oprócz grania, muzycy śpiewają śmieszne/sprośne piosenki i tańczą rozśmieszając obserwujących pochód. Przeważnie część osób dołącza do xarangi, śpiewa z nią i tańczy na ulicach.

Xaranga


Mascleta

spektakularny pokaz pirotechniczny, czyli odpalanie petard i fajerwerków, ma miejsce w Walencji już od 1 marca zawsze o godz. 14.00. Intensyfikacji ulega podczas Las Fallas, kiedy to na wielu ulicach, nie tylko w centrum i o różnych porach możemy wziąć udział w pokazie huku i dymu. Nawet jeśli nie będzie nam dane tego zobaczyć, to na pewno usłyszymy i poczujemy zapach prochu nie raz. Petardy odpalają bowiem i dorośli i dzieci,  należy zatem być uważnym, by nie pomyśleć, że nagle zaczął się ostrzał miasta.  Gratka dla piromanów i niedoszłych korespondentów wojennych.

Mascleta, huk! - Las Fallas 2012

Mascleta - Las Fallas 2012


Desperta 

budzenie. Dobrze, że mnie ominęło, bo co prawda do nawoływania muezina z meczetu nad ranem mogłam się przyzwyczaić, to jednak hałas orkiestry czy odpalanie petard o 8 rano pod oknami to chyba za wiele! :)


Ofrenda 

element maryjny w całym tym 'pogaństwie'. Ofiarowanie kwiatów rzeźbie Maryi na Plaza de la Virgen. Kwiaty przynoszone są przez fallery, a następnie mocowane na specjalnej konstrukcji obok figury Maryi. 

Rzeźba Maryi
Mocowanie kwiatów

Crema  

wisienka na torcie, czyli palenie figur! Niestety nie było mi dane w tym roku tego zobaczyć i nie mogłam bić braw dla około 10 tys. strażaków, którzy czuwali by cała Walencja nie poszła z dymem. Ponadto na Las Fallas: pochody, konkursy na najpiękniejszą fallerę i walki byków. 

You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za komentarze! Pamiętaj, że pytania możesz wysyłać na e-mail: hiszpanarium@gmail.com! :)

Subscribe