Hiszpańska szopka betlejemska

16:59


Stojący na głowie znienawidzony władca, chochlik robiący kupę obok węża, chłop pracujący w polu... Czy to na pewno szopka betlejemska? Lojalnie ostrzegam, że w takiej szopce można doznać szoku kulturowego...


Zeszłoroczna Gwiazdka miała być moimi drugimi świętami na obczyźnie Toni postanowił zrekompensować mi brak śniegu na hiszpańskiej ziemi, a co za tym idzie, nie do końca polskie święta. Wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy do Xativy, gdzie powitała nas długa kolejka osób oczekujących na wejście do stajenki.
Wspominałam już, że Hiszpanie non stop stoją w kolejkach? Kolejki do Santiago Bernabeu, kolejki do Congreso, po zakup świątecznej loterii, a teraz do szopki...W końcu udało się wkroczyć pewnym krokiem do hiszpańsko - arabskiego świata?!Plony - papryki, pomarańcze, mandarynki, banany...


Odwrócone oblicze Filipa V. W całym mieście przedstawia się go z głową do dołu- jest to zemsta mieszkańców Xativy za spalenie miasta w 1707 roku.


Indyk wychylał głowę z ciekawości. Było mi go żal, nie lubię żywych zwierząt w szopce, z pewnością marzną (tak, w Hiszpanii też!).


Nareszcie! Znajomo wyglądające figurki Maryi, Józefa i Jezuska!


Żywy osiołek, zmęczony pozowaniem do zdjęć.


Jest i caganer! Jak widać załatwił swoje potrzeby fizjologiczne i wciąga portki.
Caganera można zobaczyć w szopkach w regionie Katalonii i Walencji, ale nikt nie potrafił mi wyjaśnić dlaczego akurat taką figurę pakuje się do stajenki betlejemskiej :)


Dość egzotyczny namiot, który nijak do szopki mi nie pasował.


Święta czy nie, ktoś musi w polu pracować ;)Bon Nadal! Wesołych Świąt!

Kto by się spodziewał, że hiszpańska szopka jest tak specyficzna, naznaczona dość mocno różnymi wpływami kulturowymi. 

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Bardzo ciekawie uchwycona i opisana szopka ;-) no troszeczkę znajdziemy w niej różniących się od naszych fragmentów ;-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze! Pamiętaj, że pytania możesz wysyłać na e-mail: hiszpanarium@gmail.com! :)

Subscribe