Ola ke ase? Lory Money - najpopularniejszy imigrant w Hiszpanii

17:10

Tego pana zna już cała Hiszpania - Lory Money to pseudonim "rapera-satyryka", który tworzy proste i chwytliwe piosenki inspirowane przeróżnymi sytuacjami z życia i zwyczajów w Hiszpanii. Dara Dia (prawdziwe imię i nazwisko rapera) do 2011 roku był zwykłym imigrantem z Senegalu, który sprzedawał na ulicach Walencji filmy na płytach DVD.

Marzył o karierze rapera i tak powstał pierwszy utwór Santa Claus. Lory Money śpiewa w nim o codziennej pracy "mantenero", czyli sprzedawcy filmów DVD, który w razie przyjścia policji ucieka udając św. Mikołaja. Klip pojawił się na święta Bożego Narodzenia w 2011 roku i w ciągu tygodnia zebrał aż 100.000 wyświetleń na Youtube. Lory Money zaczął być rozpoznawalny na ulicach i wiele osob zaczęło szukać bohatera teledysku, by zrobić sobie  z nim zdjęcie.

Od sprzedawcy płyt to gwiazdy Internetu


Prawdziwym hitem okazał się krótki klip do utworu Ola, ke ase, którego absurdalny, ale świetny w swojej prostocie tekst, szybko stał się najpopularniejszą piosenką hiszpańskich nastolatków. Podbił serca internautów i został najlepszym viralowym filmem z Hiszpanii.

Do tej pory często można usłyszeć wśród młodzieży (i nie tylko): Ola, ke ase? (siema, co robisz?) albo inne wariacje tego tekstu (Trabajo o ke ase; el sol o ke ase, resaka o ke ase? - specjalnie z błędami). Lory Money nagrał też piosenki o słynnym sosie czosnkowym (Ajoaceite) czy barze z kanapkami 100 Montaditos. Ostatni klip wyśmiewa burmistrz Madrytu, Anę Botellę, za jej wpadkę z j. angielskim podczas prezentacji stolicy na imprezie z wyborem miasta-gospodarza Igrzysk Oliumpijskich - Relaxing cup of cafe con leche.

Komentarze i wyświetlenia na Youtube, zaproszenia do mainsteramowych mediów, a także liczne koncerty w całej Hiszpanii nie pozostawiają wątpliwości, że Lory Money spełnia swoje muzyczne marzenie. Może teraz wreszcie wspomóc finansowo swoją rodzinę w Senegalu i jak zapewnia, dalej jest takim samych chłopakiem, jak przed sukcesem. Rozmawiałam z nim kilkukrotnie i muszę się z tym zgodzić - Dara Dia zaraża optymizmem i pokazuje, że jak się chce, to można wszystko!


Do poczytania:

Do poglądania:

Lory Money dziękuje swoim fanom: Gracias a vosotros y santa claus ya no vendo pelis y e podido cantar con el gran 50cent en los xgames graciaaaaas x ziempre!

You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za komentarze! Pamiętaj, że pytania możesz wysyłać na e-mail: hiszpanarium@gmail.com! :)

Subscribe